Zespół muzyczny KOMFORT

Strona główna  |  Kontakt  |  Mp3 i Video  |  Wesele  |  Studniówka

Zawartość witryny

Sylwester

Oferta Zespołu KOMFORT na Bal Sylwestrowy:

W programie:

* Bardzo bardzo bardzo dużo grania

* Bardzo bardzo bardzo krótkie przerwy

* rewelacyjne zabawy, niespodzianki i konkursy

* wybory Królowej i Króla Balu Sylwestrowego, a dodatkowo pamiątkowe korony i szarfy dla zwycięzców

* karnawałowy repertuar dla każdego

Zapytaj o wolny termin - tel.: 507 387 337

 

   KILKA SŁÓW O SYLWESTRZE   

 

     Kochani, czy wiecie, że Sylwester w Europie był obchodzony już od X wieku? Dokładnie od roku 999. Nazwa zaś pochodzi od Papieża Sylwestra II i tak też nazwano ostatni dzień roku i wszelkie towarzyszące mu zabawy.

     W Polsce Sylwester ma niewielkie korzenie, bo chociażby w XVIII wieku takowe huczne balowanie należało raczej do rzadkości, zwłaszcza jeżeli chodzi o wieś - tam bowiem taki wieczór sylwestrowy przypominał bardziej coś na wzór Wigilii, aczkolwiek nie tak uroczysty. Towarzyszyły mu wypieki małych chlebków i bułeczek ażeby to podzielić się nimi z innymi domownikami i zapewnić sobie tym samym sobie i najbliższym zdrowie i pomyślność. Dbano by zakończenie roku przebiegało w zgodzie i spokoju, starano się unikać wszelakich kłótni, a wszyscy okazywali wobec siebie życzliwość, aby w takiej atmosferze przeżyć cały następny rok.
 

      Tradycją stało się aby w Nowy Rok wstawać wcześnie, miało to zapobiec lenistwu i ospałości w nadchodzącym roku. Obserwowano  niebo i pogodę, wróżono czy będzie urodzaj. Z tego nabrały swe początki przysłowia jak to: "Jak Nowy Rok jasny i chłodny, to cały roczek pogodny i płodny" llub też to: "Gdy Nowy Rok mglisty, zjedzą kapustę glisty".

Co to jest Karnawał?

     Karnawał wywodzi się z wł. Carnevale, z fr. Carnaval. Karnawał jest okresem zabaw i balów. Trwa od święta Trzech Króli  do środy popielcowej, a dokładniej do wtorku Dawniej nazywano go "diabelskim, kusym", który to dzień poprzedzał okres Wielkiego Postu. Polski etnograf Zygmut Glogera, opisuje, że karnawał pochodzi od włoskiego określenia "carne vale", czyli tłumacząc to dokładnie mamy "mięso żegnaj". Stąd wywodziły się staropolskie nazwy karnawału: mięsopust lub zapusty. Cytując Glogera wiemy, że "są od wieków porą wszelakiego rodzaju zabaw, widowisk, maszakr, uczt i pustoty. Gody (czyli Boże Narodzenie) i Nowy Rok dały powody do wesołości, a łakomy ludzki żołądek w przewidywaniu długiego postu, wymyślił tłuste uczty i huczne pohulanki".


Początki karnawałowych zabaw

     Początki karnawałowych zabaw połączone były z przebieraniem się. W Europie Zachodniej sięgają już czasów średniowiecza. Jeżeli chodzi o polskie początki, pierwsze wzmianki o rodzinnych zapustach i powiązanych z nimi obyczajach pochodzą z XVII wiecznych starodruków. Wtedy też odbywały się wszelkie uczty, śluby, które często przechodziły w kilkudniowe bale, polowania a także staropolskie kuligi. Modne były także mazury, polonezy, młynki, hajduki, tańce świeczkowe, a także różnorakie nowości jak niemiecki cenar, czy też francuski galard. Zabawy i tańce trwały do białego rana, co odbiło się chociażby w piosence "jeszcze jeden mazur dzisiaj, choć poranek świta"...

Przebierańcy

     Podczas karnawału popularność miały korowody przebierańców. W zależności od regionu kraju w wesołym pochodzie można było zobaczyć - kominiarza, diabła, śmierć, kozę, konia, bociana i oczywiście dziada i babę. Wszystkim towarzyszyli muzykanci. Orszak taki zwykle otwierał książę Zapust w postaci - słomianej kukły.
 

Potrawy

     Na ucztach i balach podawano dania bardzie wykwintne, nie pomijając dań rdzennie polskich np. bigos.
     Zwykle po zakończeniu obiadu podawano cukry i wety, czyli mówiąc bardziej współcześnie desery, nie tylko jako dania słodkie, ale także świeże lub kandyzowane owoce. W ostatnie dni, w ostatki jedzeniu nie było umiaru. Raczono się tłustym słodkościami, racuchami, ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu. Do dzisiaj z całego tego bogactwa dawnych obyczajów zachował się tłusty czwartek, w którym to królują pączki i faworki.

Ostatnie dni karnawału

     Nazywamy ich mięsopustny / tłusty czwartek, smalcowa / zapustna niedziela, ostatkowy / błękitny poniedziałek, i ostatni / zapustny wtorek.


Co zostało z polskich zwyczajów dzisiaj?


        Nadal życzymy sobie "do siego roku".

     Bawimy się raczej po europejsku, pijemy szampana, a o północy witamy Nowy Rok fajerwerkami.

 

Zapraszamy i Życzymy wspaniałej zabawy sylwestrowej i niezapomnianego "wskoku" do Nowego Roku wraz z zespołem KOMFORT

   

 

Na wesele

Zabawy weselne

Oczepiny

Tradycja oczepin, bez których nie może obejść się naprawdę udane wesele. Najlepsze zabawy weselne.

więcej...

Podziękowania

dla rodziców

Czyli o tym, w jaki sposób można podziękować rodzicom, przyjaciołom i gościom za pomoc w przygotowaniu uroczystości, a także za przybycie i wspólną zabawę.

więcej...

Zaprzyjaźnione strony

Sprężarki Pompy Zawory Osuszacze

 

Sprężarki śrubowe, tłokowe, części do sprężarek

Filtry powietrza, filtry oleju, separatory oleju do sprężarek powietrza, konkurencyjne ceny.

Kompletna oferta na pompy perystaltyczne, zatapialne, napowietrzanie, z pierścieniem wodnym

więcej...

EcoFilter.pl

 

Kompletna oferta dla przemysłu i producentów urządzeń, sprężarki śrubowe, zawory spustowe, separatory oleju i wody z kondensatu, akcesoria i części, łopatki grafitowe Becker, Rietschle, filtry powietrza, filtry i separatory oleju

 

Filtry sprężonego powietrza, wkłady filtracyjne, filtry zewnętrzne, patrony, filtry ze stali nierdzewnej, filtry papierowe, filtry poliestrowe, filtry filtracyjne, wkład filtracyjny do obudowy zewnętrznej, filtry próżniowe, filtry ciśnieniowe

więcej...

 

opracowanie i treść ©2009 - Zespół muzyczny KOMFORT