Zespół muzyczny KOMFORT

Strona główna  |  Kontakt  |  Mp3 i Video  |  Wesele  |  Studniówka

Zawartość witryny

Oczepiny

Dawny obrzęd

   Przebabiny, czepinie, czepiny oto jak inaczej nazywają się oczepiny - to dawny obrzęd weselny, który znany był u większości ludów słowiańskich, podczas którego to obrzędu panna młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieńskiego w zamężny.

     Nazwa "oczepiny" pochodzi od czepca, nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego wianka
     Oczepiny zawsze odbywały się o północy, kiedy to pannę młodą prowadzono do bocznej izby, śpiewając przy tym pieśń Oj, chmielu, chmielu.... Następnie druhny zdejmowały z głowy panny młodej wianek, ścinano jej warkocz lub skracano włosy, a starsze zamężne kobiety nakładały czepiec.

      Czepiec weselny, z białego płótna, misternie haftowany, najczęściej był podarunkiem od matki chrzestnej. Brat panny młodej lub najstarszy drużba wręczał go starościnie (która często była wcześniej swatką). Umieszczony na głowie, naznaczony znakiem krzyża, stawał się atrybutem małżeństwa.

     Oczepinom towarzyszyły różne zwyczaje: panna młoda "na niby" zrzucała i deptała czepek, czasem któryś z drużbów zamiast czepka wkładał jej na głowę męski kapelusz, uciekała dookoła stołu przed mężatkami chcącymi ją oczepić, broniła się przed oczepinami sama lub "pomagali" jej żonaci mężczyźni.

Współcześnie

    Obecnie oczepiny, to jedna z niewielu tradycji weselnych, która przetrwała i jest kultywowana aż do dnia dzisiejszego. Podczas zabawy i tańców Młoda Para pozbywa się swoich atrybutów.

    Niezamężne dziewczyny i panowie wolnego stanu pląsają kolejno w rytm muzyki i mają za zadanie złapać rzucane przez nich rekwizyty: panny welon lub podwiązkę rzucane przez Pannę Młodą, a kawalerowie - muchę lub krawat rzucane przez Pana Młodego.

     Ci, którzy złapią rzucane atrybuty, mają największe szanse na rychły ożenek i zamążpójście. Najczęściej oczepinom towarzyszą zabawy, konkursy i przyśpiewki, które prowadzi orkiestra.

    Widać zatem, że oczepiny pozostały jednak tym punktem kulminacyjnym na weselu.

Wierszyk na oczepiny

Byłaś młodą panną, a teraz żeś nie jest
Bo cię stare baby zapisały w rejestr.

Nie chciałaś .............. chleba z masłem jadać
Wolałaś z .............. po zaścianki gadać

Jakieś ty .............. w kościele ślub brała
To ci Matka Boska wianek zdejmowała

Czy żeś ty .............. pomarańcze jadła
Żeś ty .............. do serduszka wpadła

Do serduszka wpadła szła żeś koło dwora
Dostałaś .............. jakby dyrektora

Latarka szykarka ma żółte pióreczka
Żebyście wy mieli za roczek syneczka

Z góreczki z góreczki turlała się gałka
Z .............. i .............. to jest ładna parka.

Zabawy oczepinowe

     Zabaw oczepinowych jest bardzo wiele i nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić. Przykładowe zabawy oczepinowe  i ich dokładny opis znajdziecie Państwo tutaj>>>>>

 

 

Na wesele

Zabawy weselne

Oczepiny

Tradycja oczepin, bez których nie może obejść się naprawdę udane wesele. Najlepsze zabawy weselne.

więcej...

Podziękowania

dla rodziców

Czyli o tym, w jaki sposób można podziękować rodzicom, przyjaciołom i gościom za pomoc w przygotowaniu uroczystości, a także za przybycie i wspólną zabawę.

więcej...

Zaprzyjaźnione strony

Sprężarki Pompy Zawory Osuszacze

 

Sprężarki śrubowe, tłokowe, części do sprężarek

Filtry powietrza, filtry oleju, separatory oleju do sprężarek powietrza, konkurencyjne ceny.

Kompletna oferta na pompy perystaltyczne, zatapialne, napowietrzanie, z pierścieniem wodnym

więcej...

EcoFilter.pl

 

Kompletna oferta dla przemysłu i producentów urządzeń, sprężarki śrubowe, zawory spustowe, separatory oleju i wody z kondensatu, akcesoria i części, łopatki grafitowe Becker, Rietschle, filtry powietrza, filtry i separatory oleju

 

Filtry sprężonego powietrza, wkłady filtracyjne, filtry zewnętrzne, patrony, filtry ze stali nierdzewnej, filtry papierowe, filtry poliestrowe, filtry filtracyjne, wkład filtracyjny do obudowy zewnętrznej, filtry próżniowe, filtry ciśnieniowe

więcej...

 

opracowanie i treść ©2009 - Zespół muzyczny KOMFORT